Ilie Năstase

Școala Sportivă - A podcast by Proiect al Fundației Țiriac

Categories:

Este unul dintre cei doar 10 jucători din istoria tenisului care au reușit să câștige mai mult de 100 de titluri ATP. 64 la simplu și 45 la dublu. Nu a participat niciodat la Australian Open, dar are șapte titluri de Grand Slam la simplu, dublu și dublu mixt, implicit un Roland-Garros în timpul căruia nu a pierdut niciun set, performanță egalată doar de Bjorn Borg și un anume Rafael Nadal. A câștigat de patru ori Turneul Campionilor și a jucat trei finale de Cupa Davis alături de Ion Țiriac, dublul de aur al tenisului românesc.A fost numărul 1 ATP în 1973, cel mai bun an al carierei și primul sezon în care circuitul profesionist a utilizat clasamentul computerizat. A fost un copil minune al tenisului, apoi un nebun frumos care a atras atât laude, cât și controverse.El este Ilie Năstase, invitatul acestui episod al podcastului Școala Sportivă.