Raport z Literatury
A podcast by Agnieszka Budnik
48 Episodes
-
Nienasycenie. Sorrentino, "Bogini Parthenope" i kino z drem Piotrem Sadzikiem
Published: 5/2/2025 -
Co zrobić z uprzedzeniami? O azjatyckim & światowym non-fiction i systemowym rasizmie
Published: 4/6/2025 -
Margaret Atwood who? Feminizm, literatura i świat, który nadchodzi
Published: 2/10/2025 -
Margaret Atwood who? Feminizm w świecie dystopii i pisanie z progu przyszłości
Published: 10/11/2024 -
Virginia Woolf who? O wysokim modernizmie, sztuce XX wieku i drodze do praw kobiet
Published: 10/9/2024 -
Joan Didion who? Nowe Dziennikarstwo, Kalifornia i lata magicznego myślenia
Published: 10/7/2024 -
Olga Tokarczuk who? Droga do Nobla, siła mitu i ambitny pop
Published: 9/2/2024 -
Annie Ernaux who? Ciało, płeć i klasa we współczesnej autofikcji
Published: 7/26/2024 -
Cena awansu społecznego. O klasowej zdradzie, starości, śmierci, Didierze Eribonie i relacji matka-syn z dr Pauliną Małochleb
Published: 6/14/2024 -
Jak odzyskiwać herstorię? Z Klaudią Hartung-Wójciak i Barbarą Piórkowską wokół XIX. w. gdańskich pisarek i performansie w salonie Johanny Schopenhauer
Published: 6/7/2024 -
Pani Bovary i Flaubert: być gdzie indziej. O męskim oku, francuskich autofikcjach i fiasku emancypacji z prof. Piotrem Śniedziewskim (ft. Festiwal Fabuły 2024)
Published: 5/17/2024 -
Ursula LeGuin: Wyobrazić inną przyszłość. O modelach wspólnot z prof. Agnieszką Gajewską (ft. Festiwal Fabuły 2024)
Published: 5/11/2024 -
Dramat i co teraz? O ziemi niczyjej, czyli współczesnym dramatopisarstwie i teatrze opowiada prof. Piotr Dobrowolski (ft. Festiwal Fabuły 2024)
Published: 5/3/2024 -
Wampir jest w nas: o Marii Janion, AI, psychoanalizie i tym, czego się dziś lękamy opowiada Agnieszka Wolny-Hamkało
Published: 4/25/2024 -
Olga Drenda: Wspólnota śmiechu. O wywrotowej sile humoru i ciemnych stronach żartu
Published: 3/29/2024 -
Tove Jansson who? Nie tylko Muminki. Czyli jak zostać artystką i zamienić życie w sztukę.
Published: 2/24/2024 -
Czytać świat. Antypodsumowanie 2023 i nadzieje na 2024: Magdalena Gołdanowska (Wydawnictwo Czarne)
Published: 1/13/2024 -
Toni Morrison who? O odzyskiwaniu blackstorii, sumieniu Ameryki i podejrzanym literackim Noblu
Published: 12/6/2023 -
#30 Eduardo Halfon: Czy Żydem się jest, czy tylko bywa? O tożsamości gwatemalskiej, syryjskiej, libańskiej i polskiej oraz strategiach przetrwania (PL, ES; odcinek dwujęzyczny))
Published: 10/29/2023 -
#29 Grzegorz Jankowicz: Literatura jako rzeczywistość. Jak czytać, żeby przetrwać?
Published: 9/20/2023
Z tej strony Agnieszka Budnik i Raport z Literatury: podcast o literaturze najnowszej. Co znajdziesz w raporcie? Wywiady z pisarzami i pisarkami, rozmowy wokół rynku książki, literatur z zakątków globu i dyskusji krytycznoliterackich. Ale nie tylko! ✨ opowiem Ci też solo o premierach, przekładach i literackich kontekstach. Czasem też o przykurzonych klasykach. Zawsze aktualnie.